Zabiegi higienizacji
- Higienizacja w Naszym gabinecie przeprowadzana jest przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną z dużym doświadczeniem, według najlepszych protokołów dopasowanych do potrzeb Pacjenta.
- Należy ją powtarzać według zaleceń higienistki, ale w standardowym przypadku jest to wizyta raz na pół roku.
- Dziąsła bardzo szybko pokazują nam, że higiena wymaga poprawy. Ich stan zapalny i krwawienie powinno zaalarmować każdego, aby zgłosić się do gabinetu na profesjonalną higienizację zębów.
- W trakcie higienizacji za pomocą ultradźwięków usunięte zostaną twarde złogi kamienia nazębnego, które działają szkodliwie na dziąsła.
- Czasem, przy bardzo dużych złogach lub wymagającej tego sytuacji klinicznej, usunięcie całego kamienia wymaga większej ilości wizyt. Plany wizyt są ustalane indywidualnie.
- Piaskowanie to zabieg mający na celu pozbycie się miękkich złogów płytki nazębnej oraz przebarwień i osadów z powierzchni zębów. Dzięki usunięciu osadów, powstałych przez codzienne nawyki, zęby stają się jaśniejsze, a uśmiech odświeżony. Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów warto odżywić je i zabezpieczyć ich powierzchnię nakładając specjalny lakier. Jest on dobrany do stanu zębów i zawiera fluor lub hydroksyapatyt. Po lakierowaniu należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez godzinę.
Higiena i profilaktyka
Prawidłowo wykonane zabiegi higieniczne służą nie tylko oczyszczeniu zębów z osadów i kamienia nazębnego, ale prowadzą również do odnowy wiązań między kością a zębami (wzmocnienie zębów). Zdrowe dziąsła to podstawa pięknego i zdrowego uśmiechu!
Działania profilaktyczne obejmują:
- Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego metodami scalingu mechanicznego i ręcznego,
- Piaskowanie - usuwanie osadów poprzez abrazję powietrzną powstałych po spożywaniu kawy, herbaty oraz paleniu papierosów,
- Polerowanie powierzchni zębów wraz z usuwaniem różnego rodzaju nawisów (np. starych wypełnień) i miejsc retencyjnych dla bakterii,
- Lakowanie, zwane także uszczelnianiem, polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych lakiem szczelinowym (tzw. uszczelniaczem do bruzd). Brudzy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie i oczyszczanie resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, a także ułatwiają rozwój bakterii, co sprzyja powstawaniu próchnicy już niedługo po pojawieniu się uzębienia stałego.
- Fluoryzacja zębów przy pomocy stężonych preparatów fluoru w żelach i piankach,
- Instruktaż higieny jamy ustnej obejmujący wybór odpowiedniej szczotki, preparatów, nici dentystycznych. Prawidłowo wykonane zabiegi higieniczne służą nie tylko oczyszczeniu zębów z osadów i kamienia nazębnego, ale prowadzą również do odnowy wiązań między kością a zębami (wzmocnienie zębów). Zdrowe dziąsła to podstawa pięknego i zdrowego uśmiechu!