Zajmujemy się leczeniem ortodontycznym dzieci, jak i dorosłych z zastosowanie aparatów stałych oraz ruchomych.
Istnieje wiele różnego rodzaju aparatów ortodontycznych, ale najogólniej możemy je podzielić na stałe i ruchome. Typ aparatu dobiera się, biorąc pod uwagę rodzaj i wielkość wady oraz wiek pacjenta.
Leczenie ortodontyczne służy nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych ale także dobremu samopoczuciu (komfortowi jamy ustnej), niwelowaniu niektórych wad wymowy, estetycznemu wyglądowi uśmiechu, a nawet modzie.
Aparaty stałe
Stałe tradycyjne metalowe
Stałe tradycyjne metalowe
To najczęściej stosowany rodzaj aparatu, wykonany jest z materiałów wysokiej jakości i działa bardzo precyzyjnie. Zamki i pierścienie są przyklejone bezpośrednio do zębów, do nich dowiązywany jest metalowy łuk, który aktywuje ruchy zębów. Elementem łączącym są ligatury. Wizyty kontrolne odbywają się co 1-1,5 miesiąca.
- Stosowane najczęściej u dzieci, młodzieży, a także dorosłych.
- Wysoka trwałość materiałów.
- Możliwość noszenia kolorowych ligatur.
Aparaty stałe estetyczne
Zamki aparatu estetycznego wykonane są z ceramiki w kolorze zębów, bądź z zamków przeźroczystych wykonanych z kryształów szafiru. W połączeniu z niewidocznymi ligaturami, aparat estetyczny jest mniej widoczny. Elementy aktywujące ruch zębów (łuki) są metalowe, jednak w pierwszym okresie leczenia mogą być białe (powlekane). Wizyty kontrolne odbywają cię co 1-1,5 miesiąca.
Aparaty stałe samoligaturujące metalowe
Aparaty stałe samoligaturujące metalowe
Technika bezligaturowa to kolejny krok w rozwoju ortodoncji, która daje nowe możliwości leczenia w porównaniu z aparatami stałymi tradycyjnymi. W czasie leczenia ważne jest, aby łuk metalowy luźno przesuwał się w szczelinie zamka. Z tego powodu opracowano zamek samoligaturujący, w którym tarcie między zamkiem a łukiem zostało maksymalnie zredukowane z powodu umieszczenia w jego budowie specjalnej „klapki”. Taka budowa zamka przyspiesza leczenie ortodontyczne w porównaniu z aparatem tradycyjnym, redukuje ilość wizyt kontrolnych i znacznie eliminuje dolegliwości bólowe związane z użytkowaniem aparatu. Utrzymanie odpowiedniej higieny jest znacznie łatwiejsze w aparatach samoligatururacych niż w tradycyjnych .Wizyty kontrolne odbywają się co 2 miesiące.
- Nie posiadają klasycznych ligatur.
- Są łagodne dla policzków i języka.
- Mniejsza siła nacisku na zęby.
- Wysoka skuteczność leczenia.
- Łatwiejsze utrzymanie czystości aparatu.
- Wizyty co 8 tygodni.
Aparaty nakładkowe - SPARK, INVISALIGN, ORTHERO
Aparaty nakładkowe - SPARK, INVISALIGN, ORTHERO
Są to przeźroczyste nakładki, które pacjent samodzielnie nakłada na zęby celem korekty wady zgryzu. Przeznaczony dla pacjentów wymagających dużej estetyki leczenia.
Aparaty ruchome
Określenie aparatu jako ruchomy oznacza, że pacjent sam może go zdejmować i zakładać. Należy jednak pamiętać, że aby leczenie było skuteczne, powinno się go nosić możliwie jak najczęściej. Zaleca się, aby aparat noszony był do kilkunastu godzin na dobę. Ostatecznie jednak to lekarz ortodonta decyduje o przebiegu leczenia. Niestosowanie się do zaleceń ortodonty powoduje, że korygowanie wady zgryzu wydłuża się.
Ruchome aparaty ortodontyczne służą do leczenia wad zgryzu, które występują w okresie rozwojowym dziecka. Pozwalają one na poszerzenie łuku zębowego, przechylenie lub wychylenie zębów czy odpowiednie ustawienie szczęk względem siebie. Nie można jednak za ich pomocą przesuwać i obracać zębów. Do leczenia tego typu wad stosuje się już aparaty stałe.
Aby leczenie wady zgryzu u dziecka było skuteczne, konieczna jest współpraca rodziców i dziecka z ortodontą. Aparat należy nosić regularnie zgodnie z zaleceniami. Należy przestrzegać terminów wyznaczonych wizyt kontrolnych, w trakcie których ortodonta odpowiednio do postępów leczenia reguluje aparat.
Wczesne rozpoczęcie leczenia może pomóc w rozwoju łuków zębowych i w ten sposób wyeliminować potrzebę zastosowania późniejszego leczenia za pomocą ekstrakcji w okresie uzębienia stałego. Ruchome aparaty czynnościowe mogą być bardzo efektywne w polepszeniu wad czynnościowych i szkieletowych, kiedy mały pacjent rośnie. Minusem leczenia takim aparatem jest to, że aparat taki trzeba nosić kilka godzin w ciągu dnia i spać z nim w nocy. Noszenie tylko nocne niestety nie daje oczekiwanych rezultatów. Warto wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do leczenia dzieci w okresie uzębienia mieszanego aparatem stałym (nie wyjmowanym). Czasami takie wczesne leczenie chroni dziecko przed poważną wadą zgryzu w przyszłości.
Aparaty dodatkowe
Aparat HYRAX
Aparat stały, przyklejany do powierzchni żujących zębów przedtrzonowych oraz trzonowych służy do poszerzania górnego łuku zębowego w typowym przebiegu leczenia powinien być stosowany min. 4 miesiące.
Maska twarzowa
Maska twarzowa
Jednym z najbardziej efektywnych sposobów leczenia pacjentów, u których występuje niedostateczny wzrost szczęki, jest leczenie ortopedyczne z zastosowaniem maski twarzowej. Najlepsze efekty można osiągnąć u pacjentów rosnących, leczenie maską twarzową trzeba skojarzyć z aparatem do rozrywania szwu podniebiennego – Hyrax
Aparat Pendulum
Aparat stały, mocowany do powierzchni żujących zębów przedtrzonowych oraz pierwszych zębów trzonowych stałych służy do dystalizacji (cofania) pierwszych zębów trzonowych stałych górnych, celem uzyskania prawidłowego zwarcia w odcinkach bocznych łuków zębowych oraz rozładowania stłoczenia (uzyskania miejsca) w odcinku przednim szczęki w typowym przebiegu leczenia powinien być stosowany min. 5 miesięcy.
Aparat Bihelix
Aparat Bihelix jest aparatem stałym, mocowanym na zębach trzonowych pacjenta na okres 3-6 miesięcy. Aparat dokonuje poszerzenia szczęki. Aparat wymaga okresowych kontroli i aktywacji przez ortodontę. Wizyty kontrolne odbywają się zwykle co 4-6 tygodni.
Mikroimplanty
Miniśruby to tytanowe implanty ortodontyczne, dające dodatkowe zakotwienie, w celu przyspieszenia leczenia ortodontycznego. Szczególnie polecane są w przypadku pacjentów dorosłych z licznymi brakami zębowymi, umożliwiając skuteczne i szybkie przesunięcia zębowe, celem dalszego leczenia protetycznego (tj. miejsce pod implanty, mosty).
Zalecenia dotyczące użytkowania aparatów stałych
- Myj zęby po każdym posiłku. Używaj płynów do płukania jamy ustnej.
- Do mycia aparatów stosuj szczoteczkę do zębów, szczoteczkę elektryczną lub specjalną szczoteczkę, którą wskaże ortodonta.
- W czasie trwania leczenia unikaj pokarmów (skórka od chleba, twarde mięso, chrupki, orzechy, orzeszki ziemne, migdały, pestki słonecznika itp.).
- Owoce z dużymi pestkami wydryluj.
- Owoce i warzywa, takie jak jabłka lub marchew pokrój na małe kawałki przed zjedzeniem.
- Nie żuj gumy do żucia i nie jedz pokarmów oklejających zęby (np. cukierki toffi).
- W przypadku otarcia błony śluzowej warg i policzków zakładaj wosk ochronny na te zamki, które drażnią śluzówkę. Gdy problem długo się utrzymuje lub powtarza, skontaktuj się ze swoim ortodontą.
- W przypadku zerwania się zamka, odcementowania pierścienia lub odgięcia się końcówki drutu ortodontycznego za rurkami na pierścieniach, skontaktuj się ze swoim ortodontą.
- Stosuj się do zaleceń lekarza ortodonty.
- Ściśle przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych.
- W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z użytkowaniem aparatu niezwłocznie skontaktuj się ze swoim ortodontą
Zalecenia dotyczące użytkowania aparatów zdejmowanych
- Aparat należy nosić co najmniej 4 godziny w ciągu dnia i zakładać na całą noc.
- Aparat należy myć mydłem lub płynem do mycia naczyń, a następnie dokładnie spłukać.
- Aparat, gdy nie jest w jamie ustnej, powinien być na sucho przechowywany w specjalnym pudełku.
- Jeśli lekarz ortodonta nie zaleci inaczej, śrubę ortodontyczną w aparatach rozkręca się jeden raz w tygodniu (zawsze w jeden, konkretny dzień np. w sobotę) o jeden obrót zgodnie z instrukcją ortodonty.
- Należy zachować dużą ostrożność, by nie zniszczyć aparatu – elementy druciane aparatu przy niewłaściwym zakładaniu lub zdejmowaniu mogą się odkształcić. Aparat nie będzie się trzymał w buzi, a co gorsze, może wywołać niekorzystny efekt na zęby.
- Należy zachować dużą ostrożność, by nie połamać aparatu (ni upuścić, nie nadepnąć, nie bawić się nim). Dodatkowe wizyty i naprawy aparatu wydłużają okres leczenia ortodontycznego.
- Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza ortodonty i użytkuj aparat zgodnie z jego wskazówkami.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie skontaktuj się ze swoim ortodontą.
- Zawsze zabieraj ze sobą aparat na wizyty kontrolne u ortodonty.