Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Leczenie ortodontyczne prowadzone jest przez stomatologa ortodontę, czyli specjalistę w tej dziedzinie. Specjalista ortodonta, to lekarz stomatolog, który ukończył studia lekarsko-dentystyczne, odbył roczny staż podyplomowy i zdał końcowy egzamin, a następnie rozpoczął czteroletnią specjalizację z ortodoncji oraz leczenie pacjentów pod nadzorem kierownika specjalizacji w akredytowanym ośrodku. Aby uzyskać tytuł specjalisty ortodoncji należy zdać Państwowy Egzamin Specjalizacyjny.

Wady zgryzu oraz ułożenie zębów w nieprawidłowych pozycjach znacznie utrudniają skuteczne oczyszczanie zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. W związku z tym wzrasta ryzyko powstawania próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia. Celem leczenia ortodontycznego, poza osiągnięciem satysfakcjonującego efektu estetycznego wyglądu zębów, jest także zapewnienie prawidłowych stosunków zębowych oraz proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy, poprawa stanu przyzębia, wspomaganie leczenia wad wymowy, redukcja nadmiernego ścierania się zębów. Wady zgryzu warto korygować nie tylko ze względu na wygląd, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Najlepszy wiek na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, to okres między 10 a 14 rokiem życia. Jest to czas, w którym rozwija się jeszcze układ stomatognatyczny, co ułatwia i przyśpiesza leczenie wad zgryzu. Istnieje również możliwość leczenia ortodontycznego osób dorosłych przy pomocy stałych aparatów ortodontycznych.

Zakładanie aparatu ortodontycznego jest całkowicie bezbolesne, może jednak wiązać się z uczuciem dyskomfortu spowodowanym koniecznością dłuższego otwierania jamy ustnej niż podczas przeciętnych wizyt.

Najlepszy wiek na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, to okres między 10 a 14 rokiem życia. Jest to czas, w którym rozwija się jeszcze układ stomatognatyczny, co ułatwia i przyśpiesza leczenie wad zgryzu. Istnieje również możliwość leczenia ortodontycznego osób dorosłych przy pomocy stałych aparatów ortodontycznych.

ETAP I - Konsultacja

Precyzyjna diagnostyka oraz plan leczenia ortodontycznego pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów. Specjalista ortodonta podczas pierwszej wizyty przeprowadza wywiad medyczny, ocenia stan i wzajemne położenie zębów w celu zdiagnozowania wady zgryzu. Pacjent zostaje poinformowany o wstępnej diagnozie i ewentualnym planie leczenia oraz w razie potrzeby skierowany na wizytę higienizacyjną w celu usunięcia kamienia nazębnego i osadu.

ETAP II - Szczegółowa diagnostyka

Jest to czas na wykonanie zdjęć rentgenowskich, które pozwolą na dokładną ocenę warunków panujących w jamie ustnej i stworzenie indywidualnego planu leczenia. Na tej wizycie pobierany jest także wycisk, z którego technik dentystyczny w laboratorium odlewa diagnostyczny model gipsowy.

ETAP III - Zakładanie aparatu

Przebieg tej wizyty uzależniony jest od rodzaju wybranego aparatu ortodontycznego. Jeśli u pacjenta zaplanowano leczenie aparatem ruchomym (wyjmowanym), pacjent przychodzi na wizytę po odbiór aparatu i jego ewentualne dopasowanie oraz na instruktaż obsługi aparatu i instruktaż higieny jamy ustnej. W przypadku aparatów stałych, wizyta ta wygląda nieco inaczej. Stomatolog lub higienistka stomatologiczna oczyszcza dokładnie zęby, a następnie ortodonta przykleja na nie zamki ortodontyczne i zakłada łuk prostujący zęby. Wizyta ta trwa od 1 do 2 godzin.

ETAP IV - Leczenie właściwie

Kolejne wizyty następują po sobie w odstępach 4 do 6 tygodni. Podczas wizyt ortodonta ocenia postępy leczenia i w zależności od rodzaju założonego aparatu, zmienia lub montuje dodatkowe elementy aparatu dobierane odpowiednio do wady zgryzu.

Specjalista ortodonta

W naszym gabinecie ortodoncją zajmuje się lekarz stomatolog specjalista ortodonta.



© Prima-Dent Sylwia Dziemiańczyk 2018

Kontakt i dojazd
Prima-Dent
ul. Radockiego 154/1
40-645 Katowice
tel: +48 32 202 09 71
tel: +48 784 519 478
E-mail primadentstomatolog@interia.pl

Godziny otwarcia

  • poniedziałek 09:00-18:00
  • wtorek 12:00-18:00
  • środa 08;00-14:00
  • czwartek 12:00-18:00
  • piątek 08:00-14:00

UWAGA! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej w polityce prywatności...Rozumiem